Zielone Domy

 

Technologia 2

Energooszczędne i bezobsługowe domy z drewna

Polskie oszczędzanie

&nbsp W Polsce ta filozofia Zielonych Domów nadal jest dużą nowością i powoli zdobywa klientów. Mimo że można zaoszczędzić bez trudu 5000zł rocznie na ogrzewaniu (przez 30 lat to aż 150.000zł!), to nadal domy murowane wyceniane są wyżej. Ktoś zapyta: jak to możliwe? Wynika to z tego, że energooszczędne domy z drewna postrzegane są bardziej jako modny marketing ich producentów, a same domy drewniane kojarzone są często tylko z domkami letniskowymi zbitymi z odpadowych desek. Dlatego Zielone Domy w Polsce kosztują o 10% mniej a w Danii o 10% więcej. Są też i plusy, dzięki takiej cenie dyktowanej przez rynek polskie firmy mają wielu klientów z zachodniej Europy, dla których cenowa okazja nie może się zmarnować i nawet większe koszty transportu nie są w stanie przeszkodzić w budowaniu energooszczędnych zielonych domów w promocji.

Dziś jeszcze szczytem energooszczędności w Polsce jest ocieplenie muru styropianem o grubości 10cm (w Danii15-20cm) oraz dachu wełną mineralną 15cm (w Danii 25-30cm). Pompy ciepła oraz rekuperatory i solary to rozwiązanie dla zamożnych.

Oczywiście nie każdy dom z drewna jest od razu energooszczędny, wpływa na to wiele czynników, od materiałów, po wykonanie. Na rynku jest wielu producentów domów drewnianych, którzy nie mają nic wspólnego z energooszczędnością. Budują domy, które wyglądają „jak ze snu” ,od wiejskich dworków po domy z bali, ale nic więcej . Zatem jak wybrać właściwą firmę, która zbuduje zielony dom? Należy zacząć od sprawdzania jakości materiałów.

Drewno z kodem kreskowym

&nbsp Do budowy zielonych domów wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste i to najwyższej jakości z certyfikatem CE. Takie certyfikaty mają wyłącznie najlepsze tartaki. Technologia energooszczędnych domów z drewna opiera się na szkieletowej konstrukcji drewnianej o przekroju profilów dla ścian zewnętrznych 14,5cm x 4,5cm, dla ścian wewnętrznych 9,5cm x 4,5cm, a dla krokwi i stropu 20cm x 4,5 cm. Producenci czasem mają własne wymiary zbliżone do podanych. Przekroje innych elementów, w tym podciągów, uzależnione są od wyliczeń konstruktora. Drewno koniecznie musi być wysuszone komorowo, co zapewnia twardość, wytrzymałość, brak skręceń na długości. Suszenie komorowe oznacza, że drewno pocięte na trakach, składowane w paletach i przełożone na zakładkach suszone jest w ogromnych halach, w których regulowane przez program komputera ciśnienie oraz wilgotność pozbawiają drewno wody do 14-18%. 100 lat temu stolarze, aby wysuszyć drewno, składowali je pod wiatami 2 lata. Dziś niedopuszczalne jest korzystanie z drewna mokrego. Suszenie komorowe zabezpiecza również przed owadami, które giną w wysokim ciśnieniu i temperaturze.

Następnym etapem procesu obróbki drewna jest to, że jest ono czterostronnie strugane, fazowane na krawędziach. Takie działania nadają jakość drewnu, zabezpieczają również przed owadami (nie lubią gładkich powierzchni ). Kolejny ważny etap to impregnacja. Najczęściej firmy moczą drewno w specjalnych impregnatach lub malują całą konstrukcje ręcznie. Ale można też impregnować ciśnieniowo. Jest to bardziej zaawansowana technologia. Tak zaimpregnowane drewno posiada bardzo dużą trwałość i odporność na ogień, grzyby i owady.

Prefabrykacja

&nbsp Z przygotowanych profilów w fabryce montuje się szkielety, czyli prefabrykaty ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz szczytowych. Rozstaw słupków wynosi od 40 do 60cm. Cała ściana jest mocną i wytrzymałą konstrukcją. Dla energooszczędności najważniejszym elementem ścian zewnętrznych jest folia paro przepuszczalna. Cały dom, podobnie jak dach, musi być przykryty taką folią. Folia ma miliony mikrootworów, przez które przechodzi wilgoć, ale tylko w jednym kierunku, na zewnątrz. Podobnie działają ubrania sportowe, które wentylują przez mikro otworki. Oczywiście ważne jest, aby parametry foli nie były dobrane przypadkowo. Jednak nie wszystkie firmy czy ich wykonawcy zwracają na to uwagę. Zadaniem foli jest osuszenie materiału izolującego, np. wełny kamiennej, którą ocieplony będzie cały dom. Suchy materiał izolujący gwarantuje bardzo dobry wskaźnik przenikalności cieplnej i niższe rachunki za ogrzewanie. Folia paro przepuszczalna chroni na zewnątrz, natomiast od środka stosuje się folię izolującą. Jej zadanie jest zupełnie inne, tym razem chodzi o stworzenie bariery na ścianach, tak, aby para wodna np. z herbaty, zupy czy kąpieli nie wniknęła w ściany, tylko wydostała się instalacją wentylacyjną, najlepiej rekuperatorem.

Prefabrykowane ściany można wykonać w wielu wersjach, niektóre mogą zawierać nawet elewację, ocieplenie i okna z drzwiami, jednak takie rozwiązanie powoduje duże problemy z jakością, ponieważ ciężkie ściany najczęściej są uszkodzone w transporcie lub podczas montażu na budowie. To nie gwarantuje wysokiej jakości domu, zwłaszcza gdy wilgoć wniknie w płytę K-G czy wełnę. Jeżeli dom będzie miał elewację w tynku mineralnym czy silikatowym, to nie można tego przygotować na hali, tylko na budowie, ze względu na jakość.

Pewnie niektórych dziwi fakt, że domy z drewna mogą być w tynku, ale nie jest to problem. Styropian przykleja się i kołkuje na płytę OSB lub inną płytę, a reszta warstw- łącznie z siatką- wykonywana jest jak w typowym domu murowanym.

Montaż

&nbsp Gotowe szkielety energooszczędnych domów z drewna jadą na budowę, gdzie są łączone w całość. Energooszczędne domy z drewna buduje się na tradycyjnych fundamentach bądź płytach betonowych, podobnie jak murowane. Technologię tę charakteryzuje lekkość konstrukcji, a w przypadku zastosowania większych elementów (gotowych) również szybkość budowy. Czas budowy domu w stanie surowym zamkniętym to na ogół 4-6 tygodni, a stan deweloperski to kolejne 4-6 tygodni. Po tym czasie można wprowadzać się do domu. Szybkość budowy to dodatkowa zaleta energooszczędnych domów z drewna. Konstrukcja szkieletowa jest jedną z najlżejszych technologii budownictwa mieszkaniowego, dlatego w wielu sytuacjach jest jedynym rozwiązaniem przy trudnych warunkach gruntowych czyli np. w terenach szkód górniczych i popowodziowych oraz na starych, osłabionych fundamentach, gdzie rozbudowa tradycyjną "ciężką" technologią jest niemożliwa . Jeżeli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, dom może powstać nawet zimą.

Ocieplenie

&nbsp Od ocieplenia zależy czy nasz dom energooszczędny będzie ciepły, a rachunki za ogrzewanie nie zrujnują domowego budżetu. Aby to osiągnąć- należy ocieplić ściany warstwą ok. 15-20cm materiału izolującego, a dach 25-30cm. Takie warstwy powinny w zupełności wystarczyć. Dziś na rynku jest wiele materiałów izolujących. Można w łatwy sposób ocieplać wełną kamienną bądź mineralną. Można dostać również wióry drzewne, celulozowe itp. Nowością w Polsce jest ciągle piana poliuretanowa, która napylana na ściany rozszerza się i wypełnia wszelkie szczeliny. Jest to najlepszy sposób, aby uniknąć mostków termicznych. Jednak w kategorii „cena /jakość” dalej wygrywa wełna kamienna. Wybór należy do klienta. Ważne jest, aby wełnę zabezpieczyć przed wilgocią od środka folią paroizolacyjną, a od zewnątrz paro przepuszczalną.

Okna 3 szybowe

W energooszczędnych i pasywnych domach z drewna szyby-3 warstwowe stanowią obok ocieplenia ważny element systemu izolacji. Jest to szczególnie istotne, jeśli projekt przewiduje większe przeszklenia np. balkonowe, a także okna od strony północnej. Okna 3-szybowe zapewniają lepszy wskaźnik przenikalności cieplnej. Ale dobre profile też mają duży wpływ na poprawę wskaźnika. Podobnie ocieplenie drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej.

Bezobsługowy system ogrzewania

&nbsp Takie Zielone Domy, wymagają też odpowiedniego źródła ogrzewania. Oczywiście można palić w piecu węglem, drewnem, peletami, olejem opałowym i innymi paliwami, jednak najlepszym rozwiązaniem jest gaz ziemny plus piec kondensacyjny, który ustawiamy programatorem. Nikomu nie trzeba przedstawiać zalet-po prostu wciskamy przycisk i nie musimy przynosić węgla ani wynosić popiołu. Rocznie do ogrzewania 120m2 domu energooszczędnego spala się ok. 500 litrów, co stanowi kwotę 1700zł. Dla porównania w zwykłym domu murowanym miesięczne koszty ogrzewania gazem to ok. 1400zł, czyli ok. 5600zł rocznie. Jednak co zrobić, jeżeli nie mamy możliwości podłączenia takiego gazu? Tu też można znaleźć rozwiązanie: zewnętrzna butla o pojemności od 2700 litrów. Na rynku jest sporo dostawców gazu z ciekawą ofertą. Abonament za taką butlę wynosi jedynie ok. 30zł miesięcznie. Jeżeli komuś przeszkadza butla, to można ją umieścić pod ziemią. Jest to niska kwota w stosunku do kosztów tradycyjnych sposobów ogrzewania i stać na nią każdego, o ile ma energooszczędny dom.

Miejmy nadzieję, że wkrótce na wzór Danii docenimy wartość zielonych domów i taki sposób oszczędzania będzie również polską domeną. Dlatego zachęcam: stańmy murem za domami z drewna. To naprawdę się opłaca!

Marcin Maziarz
 

P.S.

Nasze domy to nie tylko energooszczędność i niskie koszty ogrzewania. Naszymi domami zmieniamy styl życia. Skoro piecyki gazowe są bardzo energooszczędne, małe, czyste i bezobsługowe to kotłownię możemy zamienić na siłownię, miejsce na rowery. Mamy więcej czasu dla siebie, mamy więcej czasu relaks.

&nbsp &nbsp &nbsp

 

 

 

 

 


 

 


 

 


 
 
 
 
footer