Nawiewniki okienne: higrosterowane, ciśnieniowe - jak działają? Jakie wybrać?

Okno z nawiewnikiemNowoczesne okna, zwłaszcza te wykonane z tworzyw sztucznych, są bardzo szczelne. Dawniej, w oknach zdarzały się mniejsze lub większe szpary, przez które swobodnie przepływało powietrze. Obecnie, aby zapewnić idealny stopień wentylacji pomieszczeń, konieczne jest skorzystanie z niewielkich urządzeń poprawiających przepływ powietrza, takich jak nawiewniki okienne.

Nawiewniki są szczególnie przydatne w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak na przykład kuchnia. Dzięki ich zastosowaniu w mieszkaniu nie gromadzi się nadmiar wilgoci, a na ścianach i suficie nie pojawią się nieestetyczne i groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Do wyboru mamy kilka różnych rodzajów takich urządzeń, więc z pewnością każdy znajdzie, takie, które będzie w pełni odpowiadać jego potrzebom.

Jak działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki to niewielkie urządzenia, które najczęściej montowane są bezpośrednio na ramie okiennej. Ich zadaniem jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza z zewnątrz do domu lub mieszkania. Dzięki temu w pomieszczeniach sprawnie przebiega proces wentylacji.

Kondensacja pary wodnej w pomieszczeniach, parowanie okien, zawilgocenia ścian - tych wszystkich problemów możemy uniknąć dzięki nawiewnikom okiennym. Umożliwiają one również wystarczającą wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem mieszkania czy domu a dworem, co sprawia, że w czasie trwania sezonu grzewczego możemy znacznie rzadziej wietrzyć mieszkanie. Z pewnością przełoży się to na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zalety nawiewników okiennych są więc ogromne.

Pamiętajmy jednak, że nawiewniki okienne to urządzenia działające na zasadzie pasywnego wlotu powietrza. Nie znajduje się w nich żaden mechanizm powodujący jego ruch. Dlatego niezwykle istotna dla ich prawidłowego funkcjonowania jest sprawność całego systemu wentylacji w mieszkaniu.

Zanim zdecydujemy się na ich montaż, warto więc sprawdzić stan przewodów wentylacyjnych i usunąć ewentualne usterki. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas nawiewniki nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji.

Jakie wybrać nawiewniki okienne? Rodzaje nawiewników do okien

Wśród nawiewników wyróżniamy takie, w przypadku których sami ręcznie ustawiamy wielkość otworu, przez który zachodzi wymiana powietrza w mieszkaniu oraz takie, które działają automatycznie na zasadzie reakcji na panujące danego dnia warunki atmosferyczne. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie działania różnych rodzajów nawiewników okiennych.

1. Nawiewniki sterowane ręcznie

W tego rodzaju nawiewnikach przepływ powietrza regulujemy sami poprzez ustawienie przesłony nawiewnika w wybranej spośród kilku pozycji. Im większe będą otwory wentylacyjne, tym sprawniej będzie zachodzić wymiana powietrza pomiędzy mieszkaniem a dworem.

Choć w tego rodzaju nawiewnikach istnieje możliwość całkowitego zamknięcia otworów wentylacyjnych, to nie jest to polecane. Często decydujemy się na ich całkowite uszczelnienie w miesiącach zimowych. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ w ten sposób bardzo zaburzymy wentylację w pomieszczeniach, co może przyczynić się do zalegania w nich nadmiernej ilości wilgoci. Z czasem taka sytuacja może prowadzić do zagrzybienia ścian. Dlatego nawet w zimie, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, ważne jest pozostawienie choćby minimalnego otworu w nawiewnikach.

2. Nawiewniki termostatyczne

Takie nawiewniki przeważnie są znacznych rozmiarów, dlatego nie montuje się ich w ramach okiennych, ale w ścianach budynku. Reagują one na zmiany temperatury na zewnątrz. Gdy ta wyraźnie spada, wówczas otwory w nawiewniku zmniejszają się, tak aby do pomieszczenia dostawała się jedynie minimalna ilość powietrza.

3. Nawiewniki higrosterowane

Działanie tych nawiewników jest regulowane przez stopień wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Przymykaniem i otwieraniem otworu nawiewowego steruje czujnik, wykonany z taśmy poliamidowej, który reaguje na wilgotność powietrza.

Stopień przymknięcia otworów nawiewowych zmienia się w zakresie wilgotności powietrza pomiędzy 35 a 70%. Dzięki zmianie szerokości otworów nawiewowych wentylacja odpowiednio zmniejsza się lub zwiększa. W przypadku bardzo wysokiej wilgotności powietrza (powyżej 70%) otwory są maksymalnie otwarte. Taka sytuacja zdarza się najczęściej w takich pomieszczeniach jak kuchnia, gdzie ilość pary wodnej w powietrzu wzrasta podczas gotowania, czy sypialnia, gdzie wilgotność powietrza wzrasta w nocy. Z kolei, przy niskiej wilgotności powietrza szczelina nawiewnika zostaje przymknięta i jest minimalna.

4. Nawiewniki ciśnieniowe

Działają one na podstawie różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Przepustnice w nawiewnikach przymykają się w zależności od warunków ciśnieniowych panujących po obu stronach okna. Przykładowo, kiedy jest silny wiatr i powstaje bardzo duża różnica ciśnień pomiędzy dworem a pomieszczeniem, wtedy otwory zostają maksymalnie przymknięte.

W tego rodzaju nawiewnikach okiennych istnieje też możliwość ręcznego przymknięcia otworów, ale nie można ich całkowicie zamknąć.

Dobór odpowiedniego rodzaju, ilości i pomieszczenia nawiewników okiennych najlepiej pozostawić fachowcom. Poszukajmy dobrej doświadczonej firmy zajmującej się montażem okien i nawiewników. Pamiętajmy, że inne warunki panują w pokojach dziennych czy sypialni, a zupełnie inne w kuchni lub łazience. Dobierając nawiewniki, trzeba więc wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • rodzaj wentylacji i drzwi w danym pomieszczeniu,
  • obecność lub brak okien,
  • rodzaj sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu (na przykład kuchenka, elektryczna lub gazowa, wanna, prysznic).

Komentarze