Czerwień to bardzo energetyczny i silny kolor, który przyciąga spojrzenia i ożywia każdą przestrzeń. Czerwień w ogrodzie to doskonały pomysł zarówno w wersji mono, jak i w połączeniu z innymi barwami. Kolor czerwony jest odpowiedni do każdego ogrodu niezależnie od jego powierzchni.
W tych niewielkich ogrodach czerwień będzie świetnym elementem dekoracyjnym w centralnej części ogrodu, z kolei w dużych ogrodach sprawdzi się idealnie jako kolor domykający przestrzeń, czyli na przykład w tylnej części ogrodu, przy ogrodzeniu bądź przy ścianie budynku. Możliwości wykorzystania czerwieni w aranżacji ogrodu jest wiele.
Oczywiście możemy zdecydować się na elementy dekoracyjne (na przykład duże donice) lub meble w tym kolorze, ale zdecydowanie namawiamy do stworzenia ogrodowej kompozycji roślinnej z gatunków, których kwiaty, liście lub owoce mają różne odcienie czerwieni. Czerwień może zdobić ogródek przez niemalże o każdej porze roku. Wiosną mamy do dyspozycji wiele odmian typowych wiosennych kwiatów w kolorze czerwonym.
Wybór rozkwitających latem gatunków o czerwonych kwiatach jest wręcz ogromny, a jesienią ogniste akcenty będą stanowiły ostatnie kwiaty kwitnące w jesiennych miesiącach, a także krzewy i drzewa, których liście przebarwiają się na czerwono oraz gatunki o ozdobnych czerwonych owocach, które często utrzymują się na roślinach przez całą zimę. Podpowiadamy, jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu w czerwieni.
Wiosenny ogród w czerwieni
Wśród najpopularniejszych łatwych w uprawie wiosennych kwiatów, wśród których znajdziemy wiele odmian kwitnących na czerwono, są pierwiosnki oraz tulipany.
Sadzonki pierwiosnków najlepiej kupić wiosną i wysadzić bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Są one dostępne w wielu różnych kolorach - w tym także w różnych odcieniach czerwieni oraz pięknie się z nią komponujących różach od jasnego po nasyconą fuksję.
Dostępne są też bardzo ciekawe odmiany dwubarwne na przykład żółto-czerwone czy biało-czerwone. Kwiaty te są niedrogie i bardzo łatwo dostępne. Ze względu na łatwość uprawy i niewielkie wymagania cieszą się one dużą popularnością wśród właścicieli ogrodów, tarasów i balkonów, dlatego bez trudu znajdziemy je w każdej kwiaciarni czy sklepie ogrodniczym, a nawet w wielu marketach oraz dyskontach.
Przy zakupie roślin, zwróćmy uwagę na to, by były one w dobrej kondycji. Nie powinny być ani przesuszone i zwiędnięte, ani przelane, a na ich liściach nie powinny znajdować się żadne plamy, szkodniki czy ślady pleśni.
Pierwiosnki lubią miejsca ciepłe i umiarkowanie słoneczne, ale świetnie poradzą sobie również w półcienistym miejscu w ogrodzie. Roślin nie trzeba nawozić, a podlewamy je tylko w przypadku braku opadów i przesuszonej ziemi. Pamiętajmy, by robić to umiarkowanie, gdyż pierwiosnki, kiedy są przelewane, mają tendencję do zapadania na choroby grzybowe.
Z kolei tulipany to rośliny cebulowe, które co prawda zakwitają w wiosennych miesiącach (kwiecień- maj), ale ich cebule trzeba posadzić w ogrodzie już jesienią roku poprzedniego - najlepiej zrobić to do końca września lub ewentualnie z początkiem października, jeśli nie ma jeszcze przymrozków. Cebulki sadzimy w ziemi na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli kwiatowej.
Pamiętajmy, że najlepszym miejscem do sadzenia tulipanów jest stanowisko słoneczne i lekkie przepuszczalne podłoże. Unikajmy sadzenia cebul w miejscach, gdzie mogą tworzyć się zastoje wody, ponieważ może to spowodować ich zgnicie. Tulipany w zależności od odmiany zaczną wyrastać w ogrodzie pomiędzy końcem marca a majem, a ich kwitnienie potrwa nawet do kilku tygodni.
Najpiękniejsze czerwone odmiany tulipanów:
- Bendigo - niezwykłej urody odmiana o intensywnie czerwonych pełnych kwiatach z charakterystycznie poszarpanymi płatkami.
- Qatar - także pełna odmian o karbowanych płatach, które są czerwone, a po zewnętrznej stronie mają delikatne zielonkawe plamki.
- Cranberry Thistle - w ciemnoczerwonym kolorze przypominającym dojrzałe owoce żurawiny. Kwiaty tej odmiany są bardzo duże, pełne i ładnie karbowane.
- Worlds Friend - tulipan o kwiatach pojedynczych. Jego płatki są czerwone z cienkim żółtym paskiem na zewnętrznych krawędziach płatków.
- Roman Empire - piękne pojedyncze tulipany o zaokrąglonych delikatnych płatach, które od nasady do ? wysokości są czerwone, a ich górna część jest kremowobiała.
Wśród roślin, które zachwycają wiosną intensywną czerwienią kwiatów, znajdziemy również piękny krzew - oczar wirginijski. Oczary to wyjątkowe krzewy, które zakwitają na nieulistnionych pędach, kiedy wszystkie rośliny w ogrodzie są jeszcze pogrążone w śnie zimowym. Ich kwiaty pojawiają się bowiem w terminie pomiędzy styczniem a kwietniem - wiele zależy tutaj od przebiegu pogody w zimie.
Kwiaty oczarów są delikatne, ale bardzo ozdobne. Mają charakterystyczny kształt- ich płatki są intensywnie powyginane, a także ich barwa jest bardzo nasycona. Oczary dostępne są w różnych odmianach kolorystycznych. Przedmiotem naszego zainteresowania jest krzew zwany oczarem czerwonym, czyli piękna odmiana oczaru wirginijskiego Diana, której kwiaty mają bardzo intensywny czerwono - brązowy kolor.
Letni ogród w czerwieni
Begonie w ogrodzie
Znalezienie roślin ogrodowych o czerwonych kwiatach, które kwitną w pełni lata, nie jest trudne. Wybór gatunków jest naprawdę ogromny. Są wśród nich zarówno czerwonokwiatowe rośliny jednoroczne jak na przykład:
- szałwia błyszcząca,
- werbena ogrodowa,
- begonia,
- cynia,
- lobelie szkarłatne,
- liliowce,
- liczne odmiany róż - Alberich, Love, Red Fairy, Niniwa, Skabiosa Rosso, Niki Lauda, czy Flash Mobile,
- malwy,
- maki,
- hibiskusy.
Hibiskus w ogrodzie
Zdecydowana większość kwiatów letnich jest łatwa w pielęgnacji. Trzeba pamiętać, aby podczas letnich upałów odpowiednio często podlewać rośliny - często będzie to konieczne nawet każdego dnia. Ponadto intensywnie i długo kwitnące kwiaty letnie potrzebują sporej ilości składników pokarmowych, dlatego muszą być nawożone przez cały sezon.
Tutaj do wyboru mamy dwie opcje - nawozy organiczne i mineralne. Z tych organicznych, które są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, warto wybrać dobrej jakości obornik lub kompost, który porządnie przekopujemy z ziemią w ogrodzie przed siewem lub sadzeniem kwiatów letnich.
Następne w trakcie sezonu kwiaty letnie warto również raz na 2 tygodnie zasilić biohumusem. Nawozy organiczne są bardzo uniwersalne i bezpieczne, dlatego sprawdzą się w przypadku wszystkich letnich gatunków kwiatów - nawet tych bardziej wymagających, jak na przykład róże.
Drugą opcją jest stosowanie nawozów mineralnych. Tutaj do wyboru mamy te uniwersalne oraz specjalistyczne. Nawóz uniwersalny do kwiatów ogrodowych nadaję się do większości mało wymagających gatunków. Z kolei te bardziej szlachetne jak róże, lepiej zasilać specjalnym nawozem mineralnym do róż, które zawiera optymalne dla nich proporcje składników odżywczych.
Jesienny ogród w czerwieni
Jesienny ogród w czerwieni
Również jesienią nasz ogród mogą nadal zdobić kwiaty w intensywnych odcieniach czerwieni, a wśród nich choćby dalie czy astry. Warto również uwzględnić w aranżacji swojego ogrodu drzewa i krzewy ogrodowe o pięknych czerwonych ozdobnych jesienią owocach jak jarzębiny czy ogniki, a także gatunki krzewów, których liście przebarwiają się na różne odcienie czerwieni takie jak:
- klony,
- ambrowce,
- winobluszcze,
- parocje,
- sumak octowiec.
Planując aranżację ogrodu, w którym kolorem przewodnim będzie czerwień, warto uwzględnić również drzewa i krzewy, które nie tylko jesienią przebarwiają się na czerwono, ale też takie, których liście są w różnych odcieniach czerwieni przez cały sezon.
Należą do nich choćby:
- klon zwyczajny odmiany Crimson Sentry,
- klon palmowy Atropurpureum,
- klon palmowy odmiana Bloodgood,
- śliwa wiśniowa w odmianie Blikeana,
- buk zwyczajny odmiana Tur,
- berberys Thunberga Red Rocket,
- jabłoń domowa Verlima,
- kasztanowiec gładki April Wine,
- krzewuszka cudowna Aleksandra,
- pęcherznica kalinolistna Mindia.
Pęcherznica kalinolistna Mindia
Jak dbać o jesienne kwitnące na czerwono kwiaty, drzewa i krzewy?
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że choć upalne lato już się skończyło, to rośliny nadal wymagają nawadniania. Nie będzie ono jednak już tak częste ani tak intensywne. Najlepiej po prostu na bieżąco monitorować wilgotność ziemi w ogrodzie i w razie potrzeby podlać rośliny.
Bardzo ważne jest też to, aby pamiętać, że jesienią nie stosujemy już żadnych nawozów. Byliny, a także drzewa i krzewy nie potrzebują już impulsu do intensywnego wzrostu- wystarczą im składniki pokarmowe zawarte w glebie.
Ostatnie nawożenie należy wykonać najpóźniej na przełomie sierpnia i września. Jeśli będziemy nawozić do późnej jesieni, wówczas rośliny będą cały czas intensywnie przyrastać i ich pędy nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem przymrozków. Niesie to ze sobą ryzyko ich przemarznięcia.
Przy zakupie roślin do ogrodu koniecznie dowiedzmy się też, które gatunki i odmiany są w pełni mrozoodporne, a które wymagają okrycia na zimę. Zabezpieczenia drzew, krzewów i bylin, które tego wymagają, dokonujemy tuż po pierwszych jesiennych przymrozkach.
Czerwień cieszy się niesłabnącą popularnością już od kilku sezonów. Jest to wyraźnie widoczne zarówno w modzie, jak i w wystroju wnętrz, a także w aranżacji ogrodów. Choć mody kolorystyczne zmieniają się co jakiś czas, to jednak w przypadku ogrodu możemy bez obaw zdecydować się choćby na stworzenie podstawy aranżacji w kolorze czerwonym, wykorzystując byliny, krzewy i drzewa.
Czerwień to barwa uniwersalna i klasyczna, która zawsze będzie się pięknie prezentować, ponadto jest ona bardzo praktyczna, gdyż daje możliwości stworzenia wielu ciekawych połączeń kolorystycznych. Decydując się na czerwoną bazę ogrodowej aranżacji ogrodowej mamy wiele możliwości. Możemy oczywiście uzupełnić kompozycję również o kwitnące na czerwono rośliny jednoroczne, a także dodatki oraz dekoracje ogrodowe.
Jeśli jednak w następnych sezonach zapragniemy odmienić nieco nasz ogród, to czerwoną bazę możemy uzupełnić roślinami jednorocznymi w innych kolorach, a także neutralnymi dodatkami i meblami ogrodowymi, które będą na czasie przez wiele sezonów.