Układanie tarasu drewnianego na betonie krok po kroku

Układanie tarasu drewnianegoDrewniany taras to miejsce, gdzie możemy spędzić miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi lub relaksować się po ciężkim dniu pracy na leżaku z książką. Czas spędzony na świeżym powietrzu pomaga zwalczać stres, dotlenia organizm i wspomaga odporność. Oczywiście można leżak czy stolik i krzesła ustawić bezpośrednio na trawie, ale praktyczniejszym rozwiązaniem jest ułożenie eleganckiego i stabilnego podłoża pod meble ogrodowe, jakim jest taras z desek.

Do wykonania tarasu możemy zastosować różne metody budowlane. Sporą popularnością cieszą się na przykład tarasy wykonane z płytek gresowych. Coraz więcej osób decyduje się również na drewniany taras, ponieważ drewno jest łatwe w obróbce, praktyczne i ładnie komponuje się z materiałami wykończeniowymi ze szkła, metalu, czy tworzyw sztucznych.

Drewniany taras na betonie - czy to dobre rozwiązanie?

Drewno to bardzo popularny i lubiany materiał wykorzystywany do wykańczania wnętrz mieszkań, ale również do budowy domów oraz tarasów. Jest ono bardzo praktyczne i łatwe w obróbce, dostępne w wielu różnych wersjach, a odpowiednio zakonserwowane posłuży nam przez długie lata.

Często do pokrycia tarasów wykorzystujemy takie materiały jak płytki, kamień naturalny, a nawet cegła lub tworzywo sztuczne. Rosnącą popularnością cieszą się także drewniane deski tarasowe, które są nie tylko tańsze od płytek, ale i znacznie łatwiejsze w montażu. Bez problemu wykonamy taką pracę samodzielnie. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i dokładność.

Warto zdecydować się na drewniany taras nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych. Drewno to materiał całkowicie naturalny, który pięknie komponuje się z przydomowym ogrodem, tworząc harmonijną całość z przyrodą. Taras z drewna nie będzie się wyraźnie odcinał od reszty ogrodu i sprawiał wrażenia sztucznego tworu.

Taras ogrodowy wykonany z tego materiału będzie również idealnie pasować do płotu czy drewnianej piaskownicy lub huśtawki dla dziecka zamontowanej w ogrodzie. Z łatwością dopasujemy do niego też dodatki. Świetnie sprawdzą się na przykład meble z naturalnych materiałów takich jak: różne rodzaje drewna, rattan, czy palety.

Jak zrobić wylewkę betonową na taras?

Sam montaż desek na betonie nie jest trudny, ale wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania podłoża. Wykonanie wylewki betonowej nie jest trudne. Będą Ci potrzebne takie narzędzia jak:

  • wylewka betonowa zewnętrza odporna na działanie mrozu i wody,
  • wiadro,
  • wiertarka z mieszadłem,
  • gumowa ściągaczka,
  • listwa klinująca z otworami,
  • deska szalunkowa,
  • kielnia.

Zanim przystąpisz do wylewania materiału, dokładnie oczyść i wyrównaj powierzchnię przeznaczoną pod taras oraz ją zwilż. Musisz też wyznaczyć powierzchnię wylewki. Zrobisz to przy pomocy kołków rozporowych oraz wierteł odpowiadających strukturze warstwy bazowej. Następnie należy porządnie zaklinować deskę szalunkową i nadać jej odpowiedni kąt. Dzięki temu wylewka będzie prosta. Teraz możemy przystąpić do przygotowania zaprawy. Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu produktu. Gotową zaprawę wymieszaj z wodą w wiadrze, korzystając z mieszadła. Materiał powinien mieć gładką jednolitą konsystencję.

Wylewkę najlepiej rozpocząć w rogu i przesuwać się do jej zewnętrznej granicy. Zaprawę betonową wylej na powierzchnię 2-3 metrów kwadratowych, a następnie gumową ściągaczką rozprowadź ją na całej powierzchni przeznaczonej pod taras. Postaraj się wykonywać pracę w miarę sprawnie i szybko, ponieważ materiał stosunkowo szybko zasycha. Pamiętaj o dokładnym dopracowaniu brzegów oraz kątów wokół desek szalunkowych.

Po wykonaniu wylewki pozostaw taras do wyschnięcia na 24 godziny. Zaplanuj pracę na bezdeszczowy dzień, a na noc zabezpiecz wylewkę przed wtargnięciem zwierząt oraz opadaniem liści lub innych elementów roślin na jej powierzchnię.

Układanie drewnianego tarasu na betonie krok po kroku

Choć samodzielne wykonanie drewnianego tarasu nie jest trudne, to jednak wymaga czasu i zaangażowania. Na jego położenie będziesz potrzebować kilku dni. Czas pracy jest uzależniony nie tylko od wielkości tarasu, ale również od ilości i jakości dodatkowych elementów.

Taras drewniany położysz w kilku prostych krokach:

1. Wybór desek tarasowych

Wybór desek tarasowych jest ogromny. Wszystko zależy tutaj od Twoich możliwości finansowych i upodobań. Dostępne są różne kolory i wzory desek. Pamiętaj, że taras to teren zewnętrzny, który podlega działaniu niekorzystnych warunków takich jak wilgoć czy wahania temperatur. Dlatego warto wybrać dobrej jakości, trwałe i odpowiednio twarde deski tarasowe. Do dobrych gatunkowo, eleganckich i bardzo popularnych rodzajów drewna na tarasy należą:

  • dąb,
  • buk,
  • heban,
  • meranti,
  • palisandr.

Aby uniknąć praco- i czasochłonnego czyszczenia i polerowania desek, warto wybrać już gotowe, wykończone oraz zakonserwowane deski tarasowe. Większość dostępnych na rynku desek (przeznaczonych na tarasy) jest ryflowanych. W praktyce oznacza to, że na ich powierzchni znajdują się niewielkie wgłębienia. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i sprawia, że deska jest trwalsza, ponieważ łatwiej odprowadza wodę, co zapobiega jej zaleganiu na tarasie, a także lepiej pracuje pod wpływem zmian temperatur. Na deskach ryflowanych mniej widoczne są także różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i skazy w drewnie. Trzeba jednak pamiętać, że takie deski, w porównaniu z nieryflowanymi, wymagają częstszego czyszczenia oraz konserwacji. Należy je regularnie myć na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej.

Zastanówmy się więc dobrze przed dokonaniem zakupu i sprawdźmy, czy deska jest idealnie gładka, czy ryflowana.

2. Montaż tarasu drewnianego na betonie

Przed przystąpieniem do montażu desek, pozamiataj dokładnie betonową powierzchnię, aby nie zalegały na niej żadne liście, kamienie, ani inne zanieczyszczenia.

Pracę możemy podzielić na dwa zasadnicze etapy.

Wykonanie konstrukcji wspierającej z legarów
To właśnie ona stanowić będzie bazę, na której ułożysz wierzchnie deski. Legarów nie układamy bezpośrednio na betonie, a na specjalnych klinach lub wspornikach. Zapewni to odpowiedni przepływ powietrza w konstrukcji i skutecznie odprowadzi wilgoć. Legary i wsporniki rozkładamy w odległości około 40-50 cm od siebie. Legary kładziemy prostopadle do kierunku układania desek. Będzie to przeciwdziałać przeciążeniom materiału. Montażu legarów do podłoża dokonujemy na bazie odpowiednich klinów, wsporników i wkrętów. Na tym etapie prac sprawdzamy też poziomicą, czy wszystkie materiały są położone równo i ewentualnie regulujemy poziom i wysokość tarasu specjalnymi plastikowymi klockami różnych rozmiarów.

Układanie warstwy wierzchniej tarasu drewnianego na betonie
Deski przytwierdzamy do konstrukcji wspierającej specjalnymi mocowaniami. Pozostają one ukryte pod powierzchnią tarasu. Układając obok siebie kolejne deski, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej szczeliny dylatacyjnej pomiędzy nimi. Powinna ono wynosić około 3 mm. Dzięki temu materiał będzie dobrze pracował pod wpływem obciążeń oraz zmieniających się warunków temperaturowych i wilgotności. Najtrudniejszą częścią pracy może się okazać docinanie desek na odpowiednią długość i dopasowywanie ich do powierzchni tarasu. Dlatego, tak ważne jest dokładne zmierzenie wszystkiego i wyliczenie potrzebnej ilości materiału przed przystąpieniem do montażu.

Taras może być użytkowany właściwie od razu po zakończeniu pracy, a wykonany z dobrej jakości materiału posłuży Ci przez długie lata. Klimatyczne i przytulne deski ułożone na mocnej betonowej podstawie to bardzo trwałe rozwiązanie. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu tarasu i jego konserwacji, aby nie zaszkodzą mu nawet bardzo obfite opady deszczu i zimowe mrozy.

Komentarze